Choď na obsah Choď na menu
 


II. časť

VSTUPNÉ  BRÁNY  DOBŠINEJ

 

1./

Od Rožňavy a Vyšnej Slanej na Trutzu

 

      Pokiaľ sa uvádza  „vstupné brány Dobšinej“, je to samozrejme myslené symbolicky, hoci v minulosti jedna taká prírodná vstupná brána prakticky existovala a to neďaleko Stratenej. K tomu sa však ešte dostaneme. Mám na mysli najmä cestné vstupy do Dobšinej z rôznych strán.

Vyrovnávajúca nádrž pod Dobšinou

 

 Jedná sa o vyrovnávajúcu nádrž pri Trutzu

 

     Ako prvý by som menoval cestný príjazd od Rožňavy , prípadne Vyšnej Slanej, ktorý sa nachádza tesne pod retenčnou vyrovnávajúcou vodnou nádržou v Dobšinej  a uvedené miesto je známe  ako TRUTZ – čítaj  TRUC.

      Na Trutzu sa chvíľu zastavíme. Možno už mladšej generácii ani nie je známe, že tu voľakedy existovalo pohostinstvo, kde chodili starí dobšinčania  takzvane trucovať.   Tradovalo sa, že keď sa manžel s manželkou " dobre " pohádal, šiel tam, lebo to bolo ďalej od mesta a tam šiel piť, odreagovať sa a zlé jazyky vravievali, že tam bolo možné nájsť a ľahšie žienky, ktoré našich dedov potešili.  Teda tam sa naši dedovia chodili vytrucovať a z toho je aj údajne názov  TRUC v minulosti aj v súčasnosti  zvaný TRUTZ.

 

Obrázok

    Na Trutzu pod Dobšinou. Sem chodievali naši dedovia trucovať?

 

   Už len nostalgicky možno zaspomínať na príjazd do Dobšinej bývalou železničnou traťou od Rožňavy, spomínam  na svoje študentské časy, keď som motorovým vláčikom, alebo vlakom ťahaným parným rušňom, prichádzal zo štúdií z Košíc späť do Dobšinej , vystúpil a nadýchal sa čerstvého ozónového vzduchu, plného vôni  lesa už na samotnej železničnej stanici. Teraz tam stojí  zatvorená , opustená a človeka tak mierne zviera pri srdci. Príjemná bola prechádzka od železničnej stanice do mesta v každom období. Človek si po ceste prevetral hlavu, uvoľnil sa a keď napríklad prichádzal v zime, v minulosti bolo časté, že snehová pokrývka začínala prakticky až   od Vlachova  a v sviežom zimnom vzduchu, voňajúcom čerstvým snehom, bolo iba počuť ozývajúci sa nezabudnuteľný vrzgot  chôdze, v mrazivom, inak tichom dobšinskom večeri.

Železničná stanica Dobšiná

Opustená železničná stanica Dobšinej 

2./

Od Popradu, Brezna.

( Dobšinskej ľadovej jaskyne, Stratenej )

 

      Atraktívne cestné príchody sú od Brezna pod Kráľovou hoľou cez sedlo Besník, alebo od Popradu cez Vernár a kopec Popová, kde sa prakticky stretávajú tri malebné horstvá a to Nízke Tatry, Slovenské Rudohorie a Slovenský raj. Je to križovatka, kde je hranica okresov Brezno, Poprad a Rožňava, ako aj samotného regiónu Dobšiná, a v neposlednom rade aj krajov : Banská Bystrica, Košice a Prešov.

         

   Križovatka na Pustom poli pod Kráľovou holou

  Križovatka na Pustom Poli pod Kráľovou holou

      Pokiaľ pokračujeme  od uvedenej križovatky smerom na Dobšinú, míňame Ostrú skalu, ktorá je svojou krásou  častým objektom fotenia rôznymi návštevníkmi, pod ktorou sa  nachádza osada Dobšinská ľadová jaskyňa.

 Klikni na zatvorenie

Osada Dobšinská ľadová jaskyňa, pod Ostrou skalou  

     Prichádzame ďalej ku samotnému parkovisku Dobšinskej ľadovej jaskyne , ale táto jaskyňa si zasluhuje samostatnú pozornosť a bude spomenutá v neskorších kapitolách.

 

Pri Dobšinskej ľadovej jaskyni  vodotrysk 4.4.2009 074 

Fontána pri Dobšinskej ľadovej jaskyni 4.4.09 

   

    Míňame  ľadovú  a ocitáme sa pred cestným tunelom za ktorým kedysi bola prirodzená „ Stratenská brána „ a v II. svetovej vojne bola vyhodená do vzduchu. Za týmto úsekom už dochádzame do samotnej  Stratenej,

Stratenská skalná brána  

 Stratenská skalná brána, ktorá bola za druhej svetovej vojny zničená

 

odkiaľ už pokračujeme smerom na Dobšinský kopec.

    POKRAČOVANIE NASLEDUJE V  -   III. ČASTI  - Vstupné brány od Spišskej.  Prejdi do menu na III. časť.

 

Náhľad fotografií zo zložky Vstupné brány do Dobšinej

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: Paradna stranka

(R.Pellionis , 17. 2. 2010 11:41)

Jaro, ďakujem za návštevu týchto stránok. Podobne aj ja mám práve tieto končiny veľmi obľúbené. Som rád, že sa Ti stránka páči.

Paradna stranka

(jaro, 16. 2. 2010 15:11)

Tieto konciny mam rad, vzdy sa tesim ked tadial prechadzam od Kosic na Brezno ci naopak. A este viac ked tu mozem pobudnut. Paradna stranka, dakujem!

Re: Návrat spomienok

(R.Pellionis, 10. 12. 2009 8:05)

Laco, ďakujem Ti za návštevu týchto stránok. Cením si to o to viac, pretože práve na týchto stránkach je akosi v diskusii mĺkvo. Je to asi tým, že aj keď niekto pozrie, tak len prečíta a nedá komentár.Ten vždy poteší.Vtedy viem, že to niekomu niečo aj prináša. Ešte raz ďakujem a pozdravuje Ťa Rudo.

Návrat spomienok

(Ladislav Serenča, 10. 12. 2009 1:58)

Pri pohľade na tieto nádherné fotografie sa mi vracajú spomienky na 60 roky, keď som sa ako žiak ZDŠ zúčastnil na školskom zájazde v tomto kraji.