Dobšinské doliny
Pohľad z Dobšinského kopca, zachytáva vlastne hlavnú časť údolia Dobšinského potoka
Ako hlavnú dolinu Dobšinej, je v prvom rade potrebné spomenúť dolinu Dobšinského potoka, ktorá je vlastne akási hlavná, v ktorej sa napokon samotná Dobšiná rozprestiera. Do tejto doliny sa pripája niekoľko ďalších bočných. Aj keď nevymenujem všetky, ale u niektorých by sme sa hoc len na krátko zastavili a na tomto mieste ich spomenuli. V tomto prípade bude však čerpané hlavne zo zdrojov – teda mapy , ktorú spracovali LUX Mihály a Jesze KÁLMÁN, len žiaľ nevedno v ktorom roku to bolo spracované. Je predpoklad, že to muselo byť asi pred rokom 1900, alebo tesne za, pretože na mape sú zaznamenané fakty, ktoré už mnohým súčasníkom nie sú známe, prípadne iba z rozprávania starých dobšinčanov. Nie je tam napríklad ešte vôbec zaznamenaný Azbest. Mapa je označovaná nemeckými názvami a dokonca ani nie v bulinerskom nárečí. Preto jednotlivé doliny tu budú vymenované, ako boli v minulosti a k tomu budú spomenuté súčasné zvykové názvy dolín.
Na fotografii taktiež z Dobšinského kopca vidieť záver údolia Dobšinského potoka, ktorý sa vlieva pod vyrovnávajúcou nádržou do rieky Slanej. Je to neďaleko bývalej bane Július, pri železničnej stanici Vlachovo - závod.
1./ Najprv sa zastavíme v prvej doline, ktorá začína prakticky na Trutzu , pri benzínovej čerpacej stanici, smerujúca pod Suchý vrch.
Na mape od Kálmána (ďalej už len buď stará mapa, alebo pôvodné pomenovanie) je označovaná ako Hottergrundel v preklade čosi ako Hotterova dolinka, rsp., pozemok. Je mrzuté, že na novších mapách táto dolinka označovaná nijako nie je. V minulosti bola zaujímavá tým, že na jej začiatku bola papiereň hneď za benzínkou a na ľavej strane, pravdepodobne ako je vyrovnávajúca nádrž bola zasa mlyn.
Hotterova dolina. v pozadí vrch Grófske - súčasť Suchého vrchu
2./ Ďalšou zaujímavou dolinou za Hotterovou dolkou, smerom do mesta, sú Tešnárky,
pôvodne nazývané Teschnargundl Bach – v preklade Tešnárov pozemok – potok. Tieto sa potom delia na Malé Tešnárky, ktoré vedú pod Suchý vrch a Veľké Tešnárky, ktoré smerujú pod Hirschkholung - Jeleniarku.
Táto dolina má svojrázny pôvab a je to najmä významný hubársky terén dobšinčanov.
3./ Za Tešnárakami smerom do mesta, opäť v pravo je dolina pôvodne označovaná ako Stenseifen Bach , v súčasnosti známa ako Štenzajf .
Údolie Štenzajf fotené z Píngartov
Tu je fotená spodná časť údolia Štenzajf z pod Rovne
Významná je tým, že tam donedávna bola jedna z posledných činných rudných baní a to baňa Dedičná. Štenzajf pokračuje takmer pod Roveň až do Pingartov pod Gúglom. Táto dolina bola v minulosti významným banským údolím Dobšinej.
4./ V samotnom meste keď už odbočujeme na Dobšinský kopec, ocitáme sa na začiatku Vlčej doliny, prakticky už na začiatku Hnileckej ulici, pôvodne nazývanej Wolfsseifen, ešte v 50-tych rokoch minulého storočia poznané ako Bolfzajf.
Vlčia dolina sa taktiež rozdeľuje na Malú vlčiu dolinu, siahajúca až ku jazierku Maxmiliánka, pomenované podľa pôvodnej bane Maximilián kde sa ťažil kobalt. Na nasledujúcom obrázku je Malá Vlčia dolina.
Veľká Vlčia dolina je v súčasnosti významná tým, že sa tam nachádza hydroelektráreň s prečerpávajúcou vodnou nádržou. Obe vlčie doliny boli taktiež v minulosti významnými banskými dolinami.
Pohľad na Veľkú Vlčiu dolinu zo Štenpraku
Tu sa zastavme ešte trocha pri mape od Kálmana. Na rozmedzí Veľkej a Malej vlčej doliny začína chodník smerom na Dobšinský kopec známy hovorove ako „ Na potrubí „ – kde vedie vodné potrubie z priehrady Palcmanská Maša do Hydroelektrárne Dobšiná. Pôvodne starí bulineri nazývali tento chodník a svah Pulwerthuren v preklade prašná veža. Na mape Kálmána je označená baňa práve na spomínanom rozmedzí s názvom „ Hulfe Gottes Stollen „ v preklade „Baňa Božej Pomoci“ pri ktorej sa nachádzala prvá prašná veža na výbušniny označovaná ako Pulwermuhle a ešte jedna stála takmer na Dobšinskom kopci pred Podkovou, ktorej ostatky boli ešte badateľné v 50-tych rokoch minulého storočia.
5./ Takmer v strede mesta pokiaľ odbočíme pod Azbest a ideme Kúpeľnou ulicou, vchádzame do údolia, ktoré v minulosti bolo označované ako NIRNSGRUND BACH, v preklade to znamená Obličkový pozemok - potok .Prečo obličkový, ťažko povedať, či to bolo od mena NIRNS, alebo v skutočnosti to malo spoločné niečo s obličkami v minulosti sa však tradovalo, že tu bol prameň ktorý bol svojim spôsobom liečivý. Možno aj preto v minulosti tam vznikli kúpele o čom svedčí ešte dnešný názov Kúpeľná ulica. V súčasnosti je uvedené územie skôr známe ako GRINDEL pod Azbestom a vlastne začiatok od mesta začína už Kúpeľnou ulicou.
Údolie Grindla z Riku
V údolí Grindla v pozadí Štempelšájer
6./ Zastavíme sa ešte v doline Titersgrund v preklade čosi ako Titerov pozemok, v súčasnosti skôr známe ako Depov , údolie vedúce do Lányiho Huty.
Je to príjemná časť mesta a azda preslávená práve historkou – povesťou o Sklenenej pani z Marón, kde sa mnoho príbehov malo odohrávať práve na tých miestach.
Ďalej sú ešte ďalšie a ďalšie doliny, ktoré sú mimo mesta a stoja taktiež za navštívenie, či sa jedná už napríklad o dolinu Šindlovú , alebo napríklad Dankovú.
Dolina Danková. Foto : Štefan Dobšinec
Všetky sú nádherné svojimi prekrásnymi lesmi, lúčkami, či potôčikmi s množstvom prírodných darov ako húb, či iných lesných plodov, čučoriedok, malín, černíc, brusníc a ďalších..
7./ Na záver by sme sa predsa ešte len zastavili v jednej doline Romzengrund, v súčasnej dobe známej ako Ramža. Z Pišla sem vedie náučný chodník, a mesto sa snažilo vytvoriť na tomto mieste príjemné prostredie na posedenie a zábavu pre deti, či aj dospelých.
Údolie Ramže pod Špitcenhíblom - Končistou.
Žiaľ celkom určite nebudú čítať tieto riadky tí, ktorí zničili tabule náučného chodníka, ktorí poškodzujú všeobecne prospešné zariadenia, ktorí škodia dobrému menu Dobšiná, ktorí si nevážia minulosť ani budúcnosť Dobšinej a možno vysloviť na takýmito tiež „ občanmi „ Dobšinej, iba hlbokú ľútosť.
Úplne na záver pridávam historickú mapu chotárnych názvov z roku 1927, z ktorej som vychádzal pri pomenovaní niektorých dolín v dávnej minulosti.
Pri kliknutí do obrázku mapy sa vám objaví v originálnej veľkosti.