Táto časť si zasluje osobitné zadelenie, pretože je nesporné, že Dobšinská ľadová jaskyňa svojim významom presahuje celoslovenské hranice svojou svetoznámosťou. Pokiaľ sa týka obcí Telgárt a Vlachova, tieto boli až v ostatnom čase pripojené ku Dobšinskému Mikroregiónu a to najmä z turistického hľadiska, aj keď v minuosti mali dosť pevné prepojenie zo samotnou Dobšinou.
12./
Dobšinská ľadová jaskyňa
Zo Stratenej, rsp. Stratenského kaňonu, sa dostávame do klenotu okolia Dobšinej a to samotnej Dobšinskej ľadovej jaskyne. Je to významná svetová unikátna rarita ako samotná jaskyňa, tak isto možno povedať aj o jej okolí čo sa týka krásy, napríklad samotnej osady Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je rozložená pod Ostrou skalou, ako ju vidno na fotke :
Osada Dobšinská ľadová jaskyňa na jeseň 2006
Pokiaľ sa týka samotnej Dobšinskej ľadovej jaskyne, táto sa nachádza na severnom svahu vrchu Duča, v Národnom parku Slovenský raj. Vchod do jaskyne leží vo výške
Dobová fotografia asi 19. storočie, z albumu pána Stehla. Jedná sa o samotné priestranstvo pred vchodom do jaskyne
Nazrime trocha do minulosti , ako jeden turista Dr. Johan Pelech, v článku nazvanom „ Stratenské údolie a Dobšinská ľadová jaskyňa“ v roku 1884 prežil návštevu tejto jaskyne. Píše:
„Ja som videl svetoznáme slávne jaskyne, poprechádzal som labyrinty Baradla a so zábavou a údivom som si prezeral rôznorodé kvapľové útvary, s dojatím som stál na pobreží Niagary načúvajúc hromový hukot tohto obrovského vodopádu, pozeral som sa z Alpských vrcholov, kde sa človeku hlava zatočí, keď sa pozerá do strašlivých hĺbok dolín a stráni a visiacich útesov z úbočí, ktoré len a len padnúť, cítil som sírový vzduch Vezuvského krátera, ktorý pôsobil na moje zmysli z bezprostrednej blízkosti, zažil som obrovské vlny oceánu, ako aj mŕtvy svet ľadového sveta , dych jeho ľadovcov, ktoré očarovali moje vedomie. Tieto mimoriadne obrazy a stvorenia prírody mi pripadali veľkolepé a strhujúce, napriek tomu však musím konštatovať, že napriek týmto údivom sveta nič tak neočakávané, prekvapujúce nezapôsobilo na mňa ako práve Dobšinská ľadová jaskyňa. Tieto nezávislé výpovede som neraz mal možnosť počuť od skúsených cestovateľov a vášnivých turistov, ktorí túto jaskyňu navštívili a o nej rozprávali . A mali pravdu! Aj ten najvernejší opis, alebo možné predstavy týchto pokladov a krásy tejto jaskyne v popise je nemožná. Každý návštevník, ktorý túto jaskyňu osobne navštívi, bude veľmi prekvapený, uchvátený a užasnutý. – S každým vymenovaným mimoriadnym výtvorom prírody stojí Dobšinská ľadová jaskyňa v tej istej úrovni. - Táto nevídanosť je tak neobyčajná, osobitná a podivná, znela poznámka jedného zahraničného turistu,., - že je zarážajúce že tento divotvorný poklad sveta a prírody vzdelaný svet ledva pozná o čom svedčia počty návštevníkov v prehľade. Veľkoleposť tohto diela prírody vlastne zaniká. Musí sa učiniť všetko preto, aby sa stala a malo by byť prísnou povinnosťou a patriotistickou povinnosťou pre všetkých , ktorí na to majú vplyv. „
Uvedené napísal Dr. Johan Pelech, len 14 rokov po objavení tejto jaskyne, ale vďaka tomu že patrí medzi najkrajšie jaskyne čo do množstva ľadovej výzdoby a je týmto najbohatšia ľadová jaskyňa na svete, právom je patrí náležitá sláva. V minulosti ju už navštívilo veľa svetoznámych osobností ako napríklad polárny bádateľ F. Nansen, spisovateľ Mór Jókaji, Hviezdoslav , Vajanský, Daxner a mnoho ďalších významných osobností.
Od roku 2000 je Dobšinská ľadová jaskyňa zaradená do svetového prírodného dedičstva a každoročne sa teší množstvu návštevníkov z celého sveta.
Najnovšie fotky z ľadovej jaskyne možete vidieť priamo v albumu " Dobšinská ľadová jaskyňa " , prípadne vo fotoalbume " Okolie Dobšinskej ľadovej jaskyne " , taktiež na týchto stránkach.
13./
Telgárt
Telgárt fotený od Besníka
Zo samotnej Dobšinskej ľadovej jaskyne je to už iba na skok do ďalšej malebnej obce pod Kráľovou hoľou do Telgártu. Je to pekná cesta smerom na Pusté Pole, ktoré dostane na týchto stránkach priestor neskôr, a z Pustého Poľa sa už len voľnobehom spustíme dole do Telgártu. Z dostupných prameňov sa môžeme o Telgárte dočítať nasledovné :
Obec Telgárt vznikla v prvej polovici 14. storočia pri prameni Hnilca, na ceste spájajúcej Gemer a Spiš. Prvá písomná zmienka o obci Telgárt sa našla v Jágerskej kapitule a je z roku 1326, kde sa hovorí, že usadlosť založil Šoltýs Mikuláš, syn Ladislava Kuna zo Spiša. Pôvodná osada bola známa pod menom Tiergarten, čo v preklade znamená obora, alebo poľovnícky revír, pretože už od r. 1288 zalesnené územie rozprestierajúce sa od Muráňa na východ bolo rezervované ako poľovnícky revír uhorských kráľov. Často ho so svojou družinou v15.storočí navštevoval kráľ Matej Korvín, o čom svedčia mnohé legendy spojené s Telgártom a Kráľovou hoľou. Starý Telgárt nebol založený na mieste dnešnej obce, ale
Sú tu prekrásne zákutia takmer nedotknutej prírody najmä v okolí Kráľovej hole. Samotná obec víta návštevníkov s možným ubytovaním v penziónoch, prípadne na priváte. Je tu možná turistika v každom ročnom období. V zime sa čoraz častejšie začína presadzovať už pomere známa telgártska zjazdovka a vôbec celý areál zvaný SKI TELGÁRT.
Telgártska zjazdovka s pozadím na Kráľovu hoľu. Foto : Vlado Václavík
14./
Vlachovo
Kostolík vo Vlachove
V samotnom závere IV. časti Mikroregiónu Dobšinej sa dostávame vlastne na začiatok, teda ku Júliusu pod Dobšinou. Je to vlastne výpadovka smerom na Rožňavu, kde sa dostaneme do. obce Vlachovo, ktorá vznikla ako banícka osada. V prvej písomnej zmienke z roku 1427 sa spomína ako Lampertdorf. Medzi dominanty patrí evanjelický kostol, ktorého základy postavili v 15. storočí husiti. V časti obce Vlachovská Maša sa nachádza technická pamiatka európskeho významu, Karlova huta z roku 1843. V blízkosti je kaštieľ Andrássyovcov. Na východnom okraji obce sa nachádza termálne kúpalisko a turistická ubytovňa. Práve hoci kvôli tomuto peknému termálnemu kúpalisku sa rozhodne oplatí navštíviť túto obec. ďalej sú tu štyri rybníky, ktoré slúžia ako stredisko pre športový rybolov kaprov. Turisticky zaujímavými sú vrchy Stromíš (
Vlachovo fotené od Klema. Povolené autorom fotky zo stránky panoramio.
Náhľad fotografií zo zložky MIKRO-REGION DOBŠINEJ
Komentáre
Prehľad komentárov
Pani Mária Molnárová, ďakujem Vám za dodatok, ktorý tu určite patrí.
Vlachovo - Dedina roka 2005
(Mária Molnárová, Košice, 20. 1. 2011 18:36)Obec Vlachovo v celoslovenskej súťaži Dedina roka, organizovanej Slovenskou agentúrou životného prostredia SR a Spolkom pre obnovu dediny získala pekný titul "Dedina roka 2005".
Re : Vlachovo.
(R. Pellionis , 23. 1. 2011 17:57)