3./ - pokračovanie
Horný okruh vrchov okolo Dobšinej
Ako som písal v predchádzajúcej časti, od sedla Besník smerom ku Dobš. ľadovej jaskyni sa dostávame na Pusté Pole.
Pusté Pole, fotené od sedla Besník smerom ku Dobšinskej ľadovej jaskyni .
Z týchto miest máme možnosť si vybrať cestu cez hory a to ONDREJISKO, BOSRPAUCHSKÉ MLÁKY, HANISHEJ a ďalej popri Čiernej hore okolo Gáplu do Voňariek. Prípadne po štátnej ceste smerom ku ľadovej.
14. / Keď ste už veľmi unavení po ceste, môžete sa na Pustom poli zastaviť v horskom hoteli rovnomenného mena teda: Horský hotel PUSTÉ POLE.
Ďalej touto cestou sa dostaneme na križovatky ciest, krajov, okresov, ale aj pohorí.
Takže najprv cesty : od Rožňavy - Dobšinej, je možné na uvedenej križovatke Pustého pola odbočiť na Poprad, alebo na Banskú Bystricu.
Stretávajú sa tu tri kraje : Košický, Prešovský a Banskobystrický.
Ďalej sa tu stretávajú hranice okresov Rožňava, Brezno a Poprad a takmer aj Spišská Nová Ves.
No a nakoniec sa tu vlastne dotýkajú tri horstvá Slovenska a to Nízke Tatry, Slovenské Rudohorie a Slovenský raj.
Na toto rázcestie a križovatku ciest, krajov, okresov a horstiev pozri nasledovnú snímku:
15./ Od uvedenej križovatky smerom na Dobš. ľadovú jaskyňu sa dostaneme na Ranč pri Ostrej skale.
Ranč pro Ostrej skale v pozadí vrch Ondrejisko
16./ Za Rančom sa dostávame ku osade Dobšinská ľadová jaskyňa s príznačným kopcom SPITZESTEEN na mapách v súčasnosti označovaná ako OSTRÁ SKALA
Ostrá skala od Ranču
Fotka je staršieho dáta asi z roku 2006. V súčasnosti okolie vodotrysku pri Dobšinskej ľadovej jaskyni je upravené a vedie tam náučný chodník o mokradiach. V pozadí je Ostrá skala.
17./ Nasleduje klenot našej prírody samotná Dobšinská ľadová jaskyňa , ktorá je našim unikátnym prírodným bohatstvom. Na mape je umiestnená vo vrchu DUČA
18./ Pokiaľ pokračujeme po štátnej ceste od Dobšinskej ľadovej jaskyne na Dobšinú, ocitneme sa pred vrchom KRIVIAN, pred ktorým teraz prechádzajú železničný ako aj cestný tunel, a teda pokiaľ nechceme si krátiť cestu prípadnými tunelmi - čo pešo nie je veľmi odporúčané, tak prejdeme nádherným Stratenským kaňonom niekde na mapách označovaný ako Stratenská dolina. Z tohto čarovného kúta ponúkam niekoľko záberov
19./ Zvláštnu a osobitnú pozornosť v Stratenskom kaňone si zasluhuje odbočka cez vrch Kopanec na Hrabušice, kde je jazierko HANSJAKUBOVÁ ( Súčasť Slovenského raja ) t.č. v súkromnej držbe a bežní turisti na toto územie sa nedostanú. Je to nádherná časť a je škoda, že práve tento kút sa dostal pomerne záhadným spôsobom do súkromnej držby. Viem si živo predstaviť atraktívne turistické využitie tohto regiónu, ale je dosť možné, že práve súkromná držba udržuje tento nádherný kút pomerne v pôvodnom nedotknutom stave, ktorý možno obdivovať iba z diaľky aj to nie z tých najkrajších miest.
Foto zo sedla Kopanec od Starca. Cesta týmto nádherným údolím z Kopanca je pre motoristov uzavretá. Je to dosažiteľné iba pre peších od jazierka Hansjakubová, odbočka na Hrabušice, medzi Stratenou a Dobšinskou ľadovou jaskyňou.
Jazierko Hansjakubová
Jazierko Hansjakubová
20./ Stratenská dolina ústi do malebnej obce Stratená ležiaca medzi dvoma vrchmi od severu - MARČEKOVÁ
Stratenená odfotená z pred železničného mosta
Z pod uvedeného železničného mostazo Stratenej, opačným smerom sa ide do Stratenskej TESNINY na mapách označovaná ako Stratenská Tiesňava, ktorá vedie pod HANISHEJ.
Nástup do tiesňavy smerom od Stratenej smerom pod Hanishej
Po oboch stranách tiesňavy je množstvo jaskýň, mimo iné nesprístupnená nádherná STRATENSKÁ JASKYŇA, ktorá zatiaľ nie je verejnosti prístupná a pravdepodobne ani nikdy nebude. Je známe, že táto Stratenská jaskyňa je vlastne prepojená aj zo samotnou Dobšinskou ľadovou jaskyňou. Je to vlastne jeden rozsiahly jaskynný systém a je dosť možné, že by sprístupnením, rsp., otvorením Stratenskej jaskyne sa mohla narušiť cirkulácia vzduchu v tomto jaskynnom systéme a tým by vzniklo aj ohrozenie samotnej Dobšinskej ľadovej jaskyne. Bližšie o okolí si možno prečítať na stránkach : http://www.dobsincan.estranky.sk/clanky/stratena Z uvedeného miesta , teda zo Stratenej pokračujeme v bode 21.
21./ Zo samotnej Stratenej si možno vybrať, buď pokračujeme smerom medzi bralá hore ako vidieť na snímkoch smerom na Havraniu skalu a ďalej do roklín Slovenského raja, alebo pokračuje ďalej Slovenským rajom smerom na Stratenskú Pílu.
Prítok Hnilca do priehrady Palcmanská Maša na Stratenskej Píle.
Na Stratenskej Píle smerom na Veľký Zajf
22./ Alebo pokračujeme zo Stratenej popri Pelcu okolo Voniarok smerom na Dobšinský kopec. Pohľad z Voniarok:
Pohľad na lúku vo Voniarkoch zakvitnutú šafranom
Pohľad z Voniarok smerom na Dobšinskú Mašu a priehradu
Na lúkach Voniarok. V pravo Peltz a v pozadí Čierna hora.
23. / Za Voniarkami sa nachádza Stempelschajer- čítaj Štempelšájer na súčasných mapách označovaný ako VLČIE DIERY 951 m n.m. Úplne na starých mapách ale medzi Štempelšájerom a Dlhým vrchom bolo označované ako Hopfgarten vrch aj úplne hore s nadmorskou výškou
Popis Dobšinských vrchov , Štempelšájer, Dlhý vrch, Hopfgarty ( Chmelové záhrady), Dobšinský kopec, Gúgel.
24./ Od Štempelšájeru ďalej smerom ku Čiernej hore sa nachádza GÁPEL
25./Nasleduje Čierna hora . Trocha sa pozastavíme na názve tohto symbolického a charakterizujúceho vrchu Dobšinej. Na mape od Kalmána je nazývaná ako hora Schwarzenberg s výškou 1149 m.n.m. Starí dobšinčania nazývali túto horu aj Schwarzenpark, ale vyskytovali sa aj názvy Švarcenbold, alebo Švarcenvald. V súčasnosti je zaužívaný názov Čierna hora na najnovších mapách s uvádzanou výškou 1152 m.n.m. Na Dobšinskom kopci je orientačná tabuľa - fotografia dobšinských vrchov a tu sa vlastne dozvedáme že tento masív, ktorý bol považovaný ako jeden celok pod názvom Čierna hora, sa skladá vlastne z dvoch vrchov a to Čierna hora a Pátrov grúň
Fotografie z orientačnej tabule na Dobšinskom kopci
26./ To sme už ale zasa zabočili a potrebujeme sa vrátiť na štátnu cestu od Voniarok , kde je možný aj pohľad smerom na Palcmanskú Mašu, rsp. Dedinky. :
Pohľad z cesty na Palcmanskú Mašu.
27./ Cestou pokračujeme ďalej smerom cez tzv. LONGANPARK- DLHÝ VRCH ktorý má tiež okolo
To je pohľad z Dobšinského kopca, podľa mapy ale už na Dlhom vrchu.
28./ Z Dobšinkého kopca po hrebeni pokračujeme ďalej na GÚGEL.
Všimnime si podľa starej mapy od Kálmána, je časť Gúgla rozdeľovaná na dve časti a to „ Auf Der Gugel“, ktorá časť sa v súčasnosti poníma ako Dobšinský kopec s nadmorskou výškou
Kliknutím do mapy sa vám pohľad o niečo čitatelnejšie zväčší
Vrátime sa však na samotný Gúgel, kde sú nadherné výhľady a preto niektoré pohľady na tomto mieste ponúkam.
Pohľad z Dobšinského kopca na podkovu
Pohľad od Starca na Radzim a Pišel z Gúgla
Pohľad od Starca z Gúgla na Kráľovu holu
Pohľad od Starca z Gúgla podvečer v zime
Pohľad od Karola Kasanického z Gúgla
Podhľad od Karola Kasanického z Gúgla
Pohľad od Karola Kasanického z Gúgla
Pohľad od Karola Kasanického z Gúgla.
Pohľad z Gúgla opačným smerom na Dedinky a Geravy
Ďalej od Gúgla je EBERBERG vyslovovaný ako Íberpak v preklade niečo ako : "Nad vrchmi " ktorý siaha až ku sedlu BANERCHEN , blížiace sa ku Jeleniarke.
Pohľad od Starca z Iberparku smerom na Babinú
29./ Nasledujúce zábery zobrazujú Iberpark, so sedlom Banerchen. Potom nasleduje vrch HIRSCHKHOLUNG čo v preklade znamená "Jeleň a pálenie dreveného uhlia" čiže starí dobšinčania to pomenovali podľa vlastnosti tohto vrchu, že tam bolo asi veľa jeleňov a pálilo sa tam drevené uhlie. V súčasnosti sa tento vrch na mapách označuje ako JELENIARKA
30./ Od Suchého vrchu v pravo sa nachádza : ES GRIEWIKLIES - v preklade Grófske, ale na súčasných mapách je to pod súhrnom Suchého vrchu.
V mesiaci apríli 2010, som sa vďaka Štefanovi Polgárimu dostal ku mape od Uherkovicha, z roku 1935, kde Grófske, teda samotmotný vrchol kopca je nazývaný Teufelskopf, čo znamená v preklade Čertova hlava s nadmorskou výškou 965 metrov. Viď na obrázku z apríla 2010.
Pod Grófskym, resp. Čertovou hlavou sú Nové cesty, čím sa vraciame prakticky na začiatok odkiaľ sme vyšli, pod Dobšinou, pri vyrovnávajúcej nádrži, alebo na Trutzu.
Týmto sme ukončili prechádzku horným okruhom Dobšinských vrchov. Mnohé miesta sú fotograficky nezadokumentované. Bol by som rád, pokiaľ má niekto k dispozícii fotky najmä z Jeleniarky, Hanisheja, Suchého vrchu a mnoho ďalších, ktoré tu uvedené neboli, keby mne ich zaslal, pretože aspoň album niektorých fotiek je možné ešte dodatočne doložiť.
Náhľad fotografií zo zložky Horný okruh vrchov