Ústne podanie vzniku názvu Dobšiná a jeho erbu.
Neoficiálnou verziou je iste zaujímavé podanie vzniku názvu mesta Dobšiná, ktoré pochádzajú z rozprávania starších generácii a túto som počul od Samuela Pellionisa ( 27.6.1870 - 12.7.1953), významného miestneho spisovateľa a básnika a to v nasledovnej verzii :
Keď nemeckí osadníci pozvaní do týchto končín na rozvoj baníctva vybudovali osadu na dnešnom území Dobšinej, bola táto osada ešte stále bez mena. Tak sa rada starších za týmto účelom zišla riešiť tento problém a pri tejto príležitosti si urobili posedenie a vonku pri ohníku v kotlíku si údajne varili halušky. Padali rôzne návrhy, ale nijako sa na názve osady nevedeli dohodnúť. Nakoniec keďže sa to neúmerne predlžovalo, padol návrh jedného z nich, že keď dohovorí a niekto z nich vysloví prvé slovo, tak sa aj osada bude nazývať. Zavládlo hlboké ticho, ohník tíško praskal a v kotlíku už boli nahádzané halušky, ktoré zrazu začali kypieť. V tom znenazdajky jeden z prítomných vykríkol : " Tup scha !( Čo v bulinerskom nárečí znamená : Hrniec pozri , rsp. pozri sa do hrnca a súčasne ukázal na hrniec rukou. Okamžite na vyslovenie slova TUPSCHA ( čítaj TUPŠA) všetci prítomní začali oslavovať a vykrikovať : es lébe die Tupscha - nech žije TUPŠA, ktoré slovo sa neskôr z nárečia ponemčilo na oficiálne DOBSCHAU ( čítaj DOBŠAU ). Miestni okolití dedinčania, ktorí boli všetcia Slováci, samozrejme tento výraz poslovenčili a vždy hovorili že idú do Dobšiny, rsp. Dobšinej.
Od tejto historky vzniku názvu sa takto údajne aj traduje vznik erbu mesta, ktorý má v strede postavičku človeka v žltej farbe, ktorý ukazuje na nádobu, alebo hrniec. Kladivká v pozadí zdôrazňujú banícky pôvod Dobšinej.
V súčasnosti v posledných asi desiatich rokoch sa erb mesta zmenil údajne preto, lebo nebol v súlade s heraldickými znakmi erbov.
uprostred vrch zo symbolom baníctva a v pravej časti je namaľovaná symbolicky Dobšinská ľadová jaskyňa. V spodnej časti je nápis v Bulinerskom nárečí : " Es boar noch fat abie,, es bit noch abie sein!" V preklade : " Ešte vždy bolo nejako, a ešte vždy nejako bude! " Je to typické porekadlo starých dobšinčanov.
Náhľad fotografií zo zložky Dobšiná - história