VI. a. časť
PRECHÁDZKA DOBŠINOU
Táto časť nepotrebuje zvláštny komentár, pretože tu sa chcem s vami poprechádzať po Dobšinej, jej zákutiami, miestami, ktoré sú každému dobšinčanovi dôverne známe, chcem vám priblížiť miesta, ktoré charakterizujú Dobšinú, jej dominanty, ulice, domy a domčeky a kto Dobšinú náhodou nepozná, alebo dávno v nej nebol, chcem pripomenúť a priblížiť miesta, ktoré sú jeho srdcu milé. Na niektorých miestach sa pristavím aj slovom, najmä pri historických budovách. Prajem príjemnú prechádzku.
Na úvod by som vás chcel upriamiť na fotografie, ktoré sú osobne mne najbližšie a charakterizujú Dobšinú ako celok, prípadne jej časti.
To je pohľad na Dobšinú zo Šibenej hory - Golgenpark
Ďalej nasleduje pohľad na centrálnu časť Dobšinej z Pišla. V pozadí je údolie Titersgrund v súčasnosti známe ako Depo, v ľavej časti kopce Marón s Vincovkou a v pozadí Čierna hora.
Pohľad z toho istého miesta z Pišla, situovaný smerom naVincovku, Šajby a Buchwald.
Po úvodných fotografiách sa môžeme poprechádzať jednotlivými ulicami či uličkami Dobšinej. V minulosti bolo takmer pravidlom, že návštevník Dobšinej obyčajne prichádzal zo železničnej stanice a tak sa dostal na Železničnú ulicu.
Prechádzal okolo staručkých domčekov, ktoré lemujú cestu po oboch stranách. Je zaujímavé že v ľavej časti je Železničná ulica a v pravej je už Zimná.
Lepšie to vidieť na tomto obrázku, ktorý smeruje hore do mesta. Tu je ale Železničná ulica v pravo a Zimná ktorá sa tu začína, je v ľavo.
Do mesta bolo možné prísť zo stanice okolo Dobšinského potoka aj po príjazdovej ceste od Rožňavy a tak ste sa dostali na ul. Banskú.
To je pohľad na Banskú ulicu od Troch ruží a po ceste smerom na Dobšinský kopec z tejto križovatky môžeme ísťďalej buď po hlavnej ulici, ktorá bola v minulosti nazývaná Letná, v súčasnej dobe premenovaná na ulicu SNP, alebo odbočíme z Troch ruží na kopec na ul. Hnileckú.
Pohľad na Hnileckú ulicu. V pozadí v pravej časti je vrch Gugel.
Vráťme sa však na Zimnú ulicu a pozrime sa z nej na ul. Mlynskú smerom na Dobšinský kopec.
Pokiaľ ideme touto ulicou smerom do mesta a obzrieme sa, naskytne sa nám tento pohľad
Pokračujúc dôjdeme pred katolícky kostol.
Ešte pred katolíckym kostolom si však môžeme prezrieť okolie chatovej osady Alweg, kde sa dostaneme hneď tou uličkou v ľavo ako vidno na hornom snímku.
Od lyžiarskeho vleku sa nám naskytne pohľad na sídlisko Rozkvet a v pozadí vrchy z ľava Gugel, Iberpark, Hirschkholung ( Jeleniarka) a úplne v pravo čiastočne Babinú. V prostriedku tá zelená lúka, viac v ľavo hore, je vlastne Štenpark.
Z týchto miest sú možné pekné prechádzky po Pišlu, alebo zídeme opätovne na ulicu Zimnú a to buď popri základnej škole, alebo odkiaľ sme prišli, teda s pred katolíckeho kostola.
To je fotografia od Vlada Václavíka. Jedná sa o Rímskokatolícky kostol Sv. Františka Xaverského, ktorý bol postavený v roku 1792, kde pred tým na tomto mieste stála drevená kaplnka, ktorá bola postavená v roku 1746. Samotný kostol z vnútra má peknú výzdobu, ako vidno aj na ďalšej snímke od Vl. Václavíka.
Samotná Zimná ulica, je charakterizovaná tým, že je to vlastne stará časť mesta, kde sa aj nachádza najviac historických stavieb, prípadne v tesnej blízkosti tejto ulice. Z dolnej časti ulice, teda od železničnej stanice, ako bolo vidieť na predošlých obrázkoch, prípadne aj vo fotoalbume od Vlada Václavíka, môžeme vidieť domčeky, ktoré pôvodne slúžili chudobnejšej vrstve obyvateľstva a v mnohých z nich bývali baníci . Čím viac sa približujeme do stredu mesta, sú domy honosnejšie, postavené z lepších materiálov ako napríklad dole prevažujúce hlinené valky a v strede mesta prichádzame aj ku meštianskym domom ako je to vidieť na snímku od Ing.arch. Evy Šmelkovej.
Alebo ďalší meštiansky dom č. 118, smerom ku evanjelickému kostolu, oba domy majú svoju históriu už od 16. storočia,
kde sa už dostávame ku najvýznamnejšej kultúrnej pamiatke Dobšinej, postavenej v roku 1480 a to ku evanjelickému kostolu. Kostol prechádzal rôznymi úpravami a v roku 1891, bol takmer celkove prestavaný a upravený.Na ďalších záberoch taktiež od Ing. arch. Evy Šmelkovej, je kostol fotený od meštianského domu č. 118 a potom z miesta bývalej fary.
Fresky v evanjelickom kostole. Foto : Ing. arch. Eva Šmelková
Ďalšou významnou budovou hneď oproti evanjelickému kostolu je budova školy. V súčasnej dobe v nej sídli Stredné odborné učilište.
Foto : Vl. Václavík
Na konci tejto ulice vidíme na snímku už začiatok Cintorínskej ulice. Na nasledujúcom sa ešte pozrieme na záverečnú časť Zimnej ulice, ako vyzerá v súčasnosti.
Foto : Vlado Václavík
A takto vezerali domčeky v ľavej časti v minulosti ako je na nasledujúcom snímku, teda dobovej maľby.
Alebo fotka, pravdepodbne z pred roku 1955, z albumu pána Stehla:
Týmto sme ukončili prechádzku po ulici Zimnej.
Pokračovanie v ďalšej časti : VI.b časť - PRECHÁDZKA DOBŠINOU - pokračovanie z ulice Zimnej na ulicu Tureckú.
Náhľad fotografií zo zložky Dobšiná - sprievodca mestom a okolím
Komentáre
Prehľad komentárov
Kristínka, veľmi pekne ďakujem vôbec za prvý milý komentár na tejto kolónke. Vďaka.
Vďaka
(Kristína, 24. 6. 2011 18:30)Fantastická prechádzka,zasa som "chodila po uliciach"tam doma,"postála" som pred tým-ktorým domom a spomenula som si ,kto tam býval a tak.....Neviem ani nájsť ďalšie slová vďaky za túto Vašu prácu, ktorou nás tak rozcítíte,potešíte,vrátite do tých radostnejších rokov. Vďaka.
Re : Vďaka
(Rudolf Pellionis, 30. 6. 2011 10:44)