Choď na obsah Choď na menu
 


VII. časť

 

PRECHÁDZKY  DOBŠINSKOU PRÍRODOU

 

      Samotné okolie Dobšinej je lemované množstvom malebných kopčekov, dolín, ktoré sú napokon ovenčené dominantnými vrchmi a radi vám priblížim aspoň výňatok  ich fotografií a pomenovaní. Pomenovanie jednotlivých vrchov  a dolín sa opiera v tomto prípade najmä o starú mapu porastov  (Československých štátnych lesov) časti Dobšiná, s dátumom ku 1.1.1952, ktoré sú pôvodné – teda zväčša pomenované v bulinerskom nárečí. Viď vo fotoalbume /fotoalbum/prechadzka-dobsinskou-prirodou---spodny-okru-/prechadzka-dobsinskou-prirodou---spodny-okruh/143  zapadná časť, a ďalej východná časť je vo fotoalbume : /fotoalbum/prechadzka-dobsinskou-prirodou---spodny-okru-/prechadzka-dobsinskou-prirodou---spodny-okruh/144  Budú však uvedené aj ich terajšie najnovšie názvy. Je všeobecne známe, že mnoho dobšinčanov tieto názvy nepozná a preto si myslíme že pre mnohých táto prechádzka  bude určitým prínosom.

1./

Spodný okruh vrchov okolo Dobšinej

 

        Ako najvhodnejšie sa zdá začať od železničnej stanice Dobšiná s prípadnými poznámkami a prekladmi, pretože mnohé názvy boli pôvodne " Bulinerské " a tak teda prichádzam   s nasledovným vymenovaním :

      Nasleduje obrázok a vymenovanie s doplnením nie ktorých dolín.:  (Asi na obrázku názvy nie sú veľmi čitateľné preto menujem zaľava: Grófske, Scharfenberg teraz nazývané Fabianka, Nové cesty, Trutz, pod Trutzom, Golgenpark  teraz zvaná Šibená hora a Štenpark nad ním Steingeräusch -  Štengerajš a vpravo  Hanzovské – rsp. v minulosti nazývané aj   Jochmanka.)

 Popis vrchov  spodnej,východnej časti. V okolí Trutzu.

1./ Nad železničnou stanicou  v ľavo smerom do mesta sa nachádza les a vrch "Steingeräusch-  asi 661 m n.m.  a v ňom nad železničnou stanicou  REBERSTEIN v preklade "Zbojnícka skala". Od Štengerajšu smerom na Vlachovo sa nachádza Hlboká dolka a na štátnej ceste sa nachádza  "TRUTZ "  Keď sa obrátime smerom na Dobšinú od Trucu, v pravo sa nachádza dolina v starých mapách zaznamená pod názvom HOTTERGRUNDEL  ale starí dobšinčania to poznajú aj pod názvom Hatrt Grindel. Táto dolina  vedie až pod Suchý vrch. Samuel Pellionis 27.6.1870- 12.7.1953 – dobšinský spisovateľ a básnik, ktorý bol okrem iného veľký znalec pomenovaní okolitej dobšinskej prírody,   ale kopec a les  v pravo   od tejto doliny nazýval Gruwiklies - Grófske. Žiaľ nikde na mapách to pomenovanie nenachádzam.Fotky tejto doliny sú v časti Dobšinské doliny. Od tejto dolky Hottergrundel smerom do mesta sú Nové cesty 654 m n.m.

 Štengerajš

Pohľad na Štengerajš od Kúpeľnej ulice spod Azbestu.

Údolie Grindla z Riku.

Z údolia Grindlu vidieť v pravej časti Štengerajš a v ľavej časti sa nachádza časť vrchu Grófske, súčasť Suchého vrchu, pod ktorým je údolie Hottergrundel.

2./  Od Štengarajšu ďalej do mesta je nad Sáblerkou nepomenovaný kopček. Nenašiel som ho na žiadnej mape. Je to kopček od začiatku Zimnej ulice z východu až ku ceste ku Alwegu.  Pod ním je pomerne známa Sáblerka - pôvodne (Shablerhiebel )

3./ Ďalej nasleduje  JOCHMANSBRUN  (Jochmanský prameň) JOCHMANKA, ale skôr sa tak nazýva samotný prameň, ktorý tam vyteká . Mnohí tieto miesta nazývajú Hanzovské.

4./ Nasleduje všetkým známy PISCHEL - PIŠEL, ktorý sa skladá z dvoch Pišlov tzv. Okrúhly a Farársky Pišel. Farársky je nad Evanjelickým kostolom. Bližšie pozri  obrázky :

 Popis vrchov Radzim Pišel

 Fotografia Pišla

 

5./ Ďalej nasleduje  SPITZENHIEBEL, čítaj Špitzenhíbel  - v súčasnosti nazývaný na mapách ako  KONČISTÁ - 730 m n.m.

Špitzenhíbel z Ramže

                            Fotené z Ramže

6./ Nad Pišlom, a medzi  Spitzenhieblom ( na mape z 1952) označovaný  ako "Spitzenhugel  " bol kedysi Tannenwald  v preklade  jedľový les, ten je však vyrúbaný rsp. na uvedenom mieste rastie iný porast prevažne hrabovo - bukový s brezou a smrekom .

Špitzenhíbel a Tannenwald z Vincovky

                              Fotené z úbočia Vincovky

7./ Nad Evanjelickým cintorínom je vyvýšenina označovaná na starej mape podľa Kalmána ako " Die Heeh", v preklade vyvýšenina, bežne teraz nazývané " Na heju ". 

Hee,Friedwald Strieborná,Stolica

8./ Nad vyvýšeninou je na mapách z roku 1952 Kopanizchen  v preklade čosi ako kopček - kopanica.

Kopanitzchen

9./ Ďalej nad futbalovým ihriskom je lesík označovaný (mapa 1952) ako STIRNCHEN v preklade čielko.  

10.)  Za Čielkom je lesík označovaný ako STURZ . Medzi Čielkom  a Sturzom je dolina pôvodne nazývaná Romzengrund -Ramža, fotka a popis je v časti Dobšinské doliny, ktorá siaha až ku vrchu Farbárka.  

Farbárka od Júliusu

    Tu je fotená Farbárka od Júliusu z opačnej strany Ramže

11./ Farbárka fotená z Vyšnej Slanej , nachádza sa nad tou žltou lúkou.

 Farbárka v pozadí  z Vyšnej Slanej

12. / Za Farbárkou nasleduje "FRIEDWALD " v preklade mierový les, ktorý siaha prakticky k Ľudovej záhrade.  

13./  Tu pri Ľudovej záhrade, rsp. pri Vyšnom Hámri by sme to pod Windzogom - (v preklade - Ťah vetra) v súčasnosti nazývaná Vincovka otočili dole do mesta smerom ku "MARÓNAM 1,2 a MARÓNA 3, ktorá končí prakticky v Lányiho Hute. V súčasnosti sa nazývajú MURÁNIKY.

  Marona 1.  a v pravej časti Flós

Týmto sme zavŕšili putovanie Dobšinskou prírodou - spodným okruhom a v ďalšej časti , t.j. v VIII časti sa budem venovať hornému okruhu dobšinských vrchov.

14./ Naproti Marónam je FLÓS a nižšie pod ním RICK v preklade chrbát. Zaujímavé je že na najstaršej mape podľa Kalmána je táto oblasť označovaná ako Jerusalem.

Na Riku, 20.9.07.

 15./ Nad mestom trčí ďalej neslávny umelý kopec AZBEST, ktorý ale mal pôvodné pomenovanie  " ES KELBEL " v preklade To Teliatko. 

Gugel, Iberpark,Hohengrad,Hirschkholung, Azbest Kelbel

Teliatko sa prakticky nachádza pod Azbestovou haldou, časť je ešte pôvodná v pravo od spomínanej haldy.

16./ To Teliatko a Azbest zasahujú až do Veľkej a  Malej vlčej  doliny, nad ktorými je ŠTENPARK , a nad ňou "EBEN" -  ROVEŇ. Pod Rovňou v Malej Vlčej doline bolo pôvabné jazierko Maxmilianka pomenované podľa pôvodnej blízkej bane kde sa ťažil kobalt. 

Vlčia dolina a Štenpark

Maxmiliánka a Roveň 20.9.07

To je na konci Malej Vlčej doliny a v pravo hore za lesom sa už nachádza Roveň

 Maxmilianka 20.9.07

                                  Fotografia jazierka Maxmiliánka

17./  Za Štenparkom je vŕšok  GOLGENPARK ( Šibenná hora ) s povestnou Cigánskou kiarou.

 Golgenpark a Fabianka

Prvý vŕšok z ľava je Golgenpark, v preklade Šibeničný vŕšok, ďalej je Fabianka a posledný v pravo je Suchý vrch. Je to fotené zo Zimnej ulice.

 18./  Za cigánskou osadou idúc dolinou Stenseifen čítaj Šténzajfen v pravo sa nachádza zasa jeden z problematických vŕškov. Začína neďaleko posledne zatvorenej bane Dedičná, a jedná sa  o SCHOAFENPARK, 686 m n.m  - v preklade strmý alebo ostrý vrch. V roku 1952 označený ako Scharefenberg  . Pokiaľ však nahliadneme do turistickej mapy zvanej Stolické vrchy, vydanej v roku 1985, tento vŕšok je označovaný ako Fabiánka, myslím že v Dobšinej je tento vŕšok pod týmto menom aj dosť známy. Za ním smerom na východ sa nachádzajú údolia "Veľké a Malé Tešnárky" a potom tzv. NAIA BEEK ", čítaj nája bék  v preklade - NOVÉ CESTY a tak sme zasa naproti  Štengerajšu odkiaľ sme vyšli. 

    V údolí Tešnárok s pohľadom na Hirschkholung - Jeleniarku

   V údolí Tešnárok na tejto lúčke, je začiatok Nových ciest.

 

Náhľad fotografií zo zložky MAPY a prechádzka spodným okruhom vrchov

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.