VII. časť
PRECHÁDZKY DOBŠINSKOU PRÍRODOU
Samotné okolie Dobšinej je lemované množstvom malebných kopčekov, dolín, ktoré sú napokon ovenčené dominantnými vrchmi a radi vám priblížim aspoň výňatok ich fotografií a pomenovaní. Pomenovanie jednotlivých vrchov a dolín sa opiera v tomto prípade najmä o starú mapu porastov (Československých štátnych lesov) časti Dobšiná, s dátumom ku 1.1.1952, ktoré sú pôvodné – teda zväčša pomenované v bulinerskom nárečí. Viď vo fotoalbume /fotoalbum/prechadzka-dobsinskou-prirodou---spodny-okru-/prechadzka-dobsinskou-prirodou---spodny-okruh/143 zapadná časť, a ďalej východná časť je vo fotoalbume : /fotoalbum/prechadzka-dobsinskou-prirodou---spodny-okru-/prechadzka-dobsinskou-prirodou---spodny-okruh/144 Budú však uvedené aj ich terajšie najnovšie názvy. Je všeobecne známe, že mnoho dobšinčanov tieto názvy nepozná a preto si myslíme že pre mnohých táto prechádzka bude určitým prínosom.
1./
Spodný okruh vrchov okolo Dobšinej
Ako najvhodnejšie sa zdá začať od železničnej stanice Dobšiná s prípadnými poznámkami a prekladmi, pretože mnohé názvy boli pôvodne " Bulinerské " a tak teda prichádzam s nasledovným vymenovaním :
Nasleduje obrázok a vymenovanie s doplnením nie ktorých dolín.: (Asi na obrázku názvy nie sú veľmi čitateľné preto menujem zaľava: Grófske, Scharfenberg teraz nazývané Fabianka, Nové cesty, Trutz, pod Trutzom, Golgenpark teraz zvaná Šibená hora a Štenpark nad ním Steingeräusch - Štengerajš a vpravo Hanzovské – rsp. v minulosti nazývané aj Jochmanka.)
1./ Nad železničnou stanicou v ľavo smerom do mesta sa nachádza les a vrch "Steingeräusch- asi 661 m n.m. a v ňom nad železničnou stanicou REBERSTEIN v preklade "Zbojnícka skala". Od Štengerajšu smerom na Vlachovo sa nachádza Hlboká dolka a na štátnej ceste sa nachádza "TRUTZ " Keď sa obrátime smerom na Dobšinú od Trucu, v pravo sa nachádza dolina v starých mapách zaznamená pod názvom HOTTERGRUNDEL ale starí dobšinčania to poznajú aj pod názvom Hatrt Grindel. Táto dolina vedie až pod Suchý vrch. Samuel Pellionis 27.6.1870- 12.7.1953 – dobšinský spisovateľ a básnik, ktorý bol okrem iného veľký znalec pomenovaní okolitej dobšinskej prírody, ale kopec a les v pravo od tejto doliny nazýval Gruwiklies - Grófske. Žiaľ nikde na mapách to pomenovanie nenachádzam.Fotky tejto doliny sú v časti Dobšinské doliny. Od tejto dolky Hottergrundel smerom do mesta sú Nové cesty
Pohľad na Štengerajš od Kúpeľnej ulice spod Azbestu.
Z údolia Grindlu vidieť v pravej časti Štengerajš a v ľavej časti sa nachádza časť vrchu Grófske, súčasť Suchého vrchu, pod ktorým je údolie Hottergrundel.
2./ Od Štengarajšu ďalej do mesta je nad Sáblerkou nepomenovaný kopček. Nenašiel som ho na žiadnej mape. Je to kopček od začiatku Zimnej ulice z východu až ku ceste ku Alwegu. Pod ním je pomerne známa Sáblerka - pôvodne (Shablerhiebel )
3./ Ďalej nasleduje JOCHMANSBRUN (Jochmanský prameň) JOCHMANKA, ale skôr sa tak nazýva samotný prameň, ktorý tam vyteká . Mnohí tieto miesta nazývajú Hanzovské.
4./ Nasleduje všetkým známy PISCHEL - PIŠEL, ktorý sa skladá z dvoch Pišlov tzv. Okrúhly a Farársky Pišel. Farársky je nad Evanjelickým kostolom. Bližšie pozri obrázky :
5./ Ďalej nasleduje SPITZENHIEBEL, čítaj Špitzenhíbel - v súčasnosti nazývaný na mapách ako KONČISTÁ -
Fotené z Ramže
6./ Nad Pišlom, a medzi Spitzenhieblom ( na mape z 1952) označovaný ako "Spitzenhugel " bol kedysi Tannenwald v preklade jedľový les, ten je však vyrúbaný rsp. na uvedenom mieste rastie iný porast prevažne hrabovo - bukový s brezou a smrekom .
Fotené z úbočia Vincovky
7./ Nad Evanjelickým cintorínom je vyvýšenina označovaná na starej mape podľa Kalmána ako " Die Heeh", v preklade vyvýšenina, bežne teraz nazývané " Na heju ".
8./ Nad vyvýšeninou je na mapách z roku 1952 Kopanizchen v preklade čosi ako kopček - kopanica.
9./ Ďalej nad futbalovým ihriskom je lesík označovaný (mapa 1952) ako STIRNCHEN v preklade čielko.
10.) Za Čielkom je lesík označovaný ako STURZ . Medzi Čielkom a Sturzom je dolina pôvodne nazývaná Romzengrund -Ramža, fotka a popis je v časti Dobšinské doliny, ktorá siaha až ku vrchu Farbárka.
Tu je fotená Farbárka od Júliusu z opačnej strany Ramže
11./ Farbárka fotená z Vyšnej Slanej , nachádza sa nad tou žltou lúkou.
12. / Za Farbárkou nasleduje "FRIEDWALD " v preklade mierový les, ktorý siaha prakticky k Ľudovej záhrade.
13./ Tu pri Ľudovej záhrade, rsp. pri Vyšnom Hámri by sme to pod Windzogom - (v preklade - Ťah vetra) v súčasnosti nazývaná Vincovka otočili dole do mesta smerom ku "MARÓNAM
Týmto sme zavŕšili putovanie Dobšinskou prírodou - spodným okruhom a v ďalšej časti , t.j. v VIII časti sa budem venovať hornému okruhu dobšinských vrchov.
14./ Naproti Marónam je FLÓS a nižšie pod ním RICK v preklade chrbát. Zaujímavé je že na najstaršej mape podľa Kalmána je táto oblasť označovaná ako Jerusalem.
15./ Nad mestom trčí ďalej neslávny umelý kopec AZBEST, ktorý ale mal pôvodné pomenovanie " ES KELBEL " v preklade To Teliatko.
Teliatko sa prakticky nachádza pod Azbestovou haldou, časť je ešte pôvodná v pravo od spomínanej haldy.
16./ To Teliatko a Azbest zasahujú až do Veľkej a Malej vlčej doliny, nad ktorými je ŠTENPARK , a nad ňou "EBEN" - ROVEŇ. Pod Rovňou v Malej Vlčej doline bolo pôvabné jazierko Maxmilianka pomenované podľa pôvodnej blízkej bane kde sa ťažil kobalt.
To je na konci Malej Vlčej doliny a v pravo hore za lesom sa už nachádza Roveň
Fotografia jazierka Maxmiliánka
17./ Za Štenparkom je vŕšok GOLGENPARK ( Šibenná hora ) s povestnou Cigánskou kiarou.
Prvý vŕšok z ľava je Golgenpark, v preklade Šibeničný vŕšok, ďalej je Fabianka a posledný v pravo je Suchý vrch. Je to fotené zo Zimnej ulice.
18./ Za cigánskou osadou idúc dolinou Stenseifen čítaj Šténzajfen v pravo sa nachádza zasa jeden z problematických vŕškov. Začína neďaleko posledne zatvorenej bane Dedičná, a jedná sa o SCHOAFENPARK,
V údolí Tešnárok na tejto lúčke, je začiatok Nových ciest.
Náhľad fotografií zo zložky MAPY a prechádzka spodným okruhom vrchov