Choď na obsah Choď na menu
 


                                   Pár slov záverom.

 

     Milí  dobšinčania, rodáci, priatelia, ako aj náhodní čitatelia, ktorí  ste sa dostali až sem ku samotnému záveru. Chceme Vám priblížiť prečo a  ako toto dielko vzniklo.

Pingarty

Pingarty. Na tejto cestičke vznikla myšlienka vytvoriť sprievodcu

     V prvom rade to bol a  je  vrúcny vzťah ku rodnému mestu, jeho histórii, okolitej prírode a vôbec ku všetkému, čo ku Dobšinej patrí. Osud chcel, aby sa stretli dve generácie na malebnom mieste nad Dobšinou  v Pingartoch  a Vladimír Václavík  navrhol Rudolfovi Pellionisovi , že by sme mohli vytvoriť a zadokumentovať niečo o Dobšinej, v písomnej  a fotografickej forme. Bola pri tom aj manželka R. Pellionisa, Vlasta Pellionisová,  ktorá hneď aj navrhla názov možného dielka   a to: „ Sprievodca  Dobšinou. „

Pingarty  pod Gúglom

                               Pingarty pod Gúglom

Pingarty pohľad na Radzim

                    Pohľad zPingartov na Radzim

Pingarty pohľad na Stolicu

            Pohľad z Pingartov na Stolicu a údolie Štenzajfu.

     Bol to prekrásny deň a vznikali prvé fotky. Tak v priebehu roku 2008 vznikali prvé stránky tohto sprievodcu, ktorou  som sa snažil aspoň v hrubých rysoch priblížiť Dobšinú tak, ako ju poznám a preciťujem. Určite sa nájdu miesta, udalosti, ktoré v tomto sprievodcovi niekomu budú chýbať, ale azda uznáte, že v jednom malom diele, nie je možné obsiahnuť všetko.

 

      Iba v krátkosti spomeniem niečo o strojcoch tohto sprievodcu. Mgr. Rudolf Pellionis nar. v októbri 1944 v Dobšinej, žil a býval  v Dobšinej  vo svojom detstve až do ukončenia Všeobecnej vzdelávacej školy Dobšiná v roku 1961. Už od strednej školy sa venoval poézii a neskôr aj próze. V roku 1994, mu bola vydaná knižka poviedok „Šepot duší“ zameraná na SCI-FI.   Po ukončení štúdií  na Právnickej fakulte UK v Prahe, pracoval celý život  prevažne v štátnej správe v Košiciach, kde aj toho času býva a je na dôchodku. Napriek tomu, vždy navštevuje svoje rodného mesto, kde načerpáva upokojenie a oddych na miestach, ktoré sú mu blízke a opisuje ich na svojich internetových stránkach : www.dobsincan.estranky.sk .

 

     Vladimír Václavík nar. nar.29.04.1970 v Rožňave, stále bydlisko Dobšiná. Po skončení ZŠ, navštevoval SOU lesnícke v Bijacovciach, pracoval pre podnik Štátne. lesy a v tejto dobe je SZČO. Jeho osobnou záľubou mimo iné, je amatérske fotografovanie Týmto chcel s pánom Rudom poukázať, že Dobšiná je mestom nášho srdca a ktoré sa má čím pýšiť a ukázať svetu.

 

      Úplne záverom sa chcem poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali fotografickým zdokumentovaním tohto sprievodcu. Fotky, ktoré som neurobil ja, som sa snažil pomenovať autora v texte, alebo priamo pod fotkou.Poďakovanie patrí nasledujúcim autorom fotografií :

 

 

1./ Gotthardová z Dobšinej

 

2./ Štefan Dobšinec - pseudonym

3./ Ing. Karol Kasanický

4./ Klemo - pseudonym 

5./ Starec - pseudonym

6./ Ján Stehlo - použité fotografie z fotoalbumu

7./ Ing. arch. Eva Šmelková

8./ Vladimír Václavík  

 

 

V Košiciach dňa 29.5.2009  Mgr. Rudolf Pellionis

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re : Poďakovanie

(Rudolf Pellionis , 31. 12. 2011 16:28)

Kristínka som Ti veľmi povďačný za Tvoje riadky. Cením si to najmä preto, že keď aj viacerí prejdú prípadne touto stránkou, nenapíšu nič. Ani prípadne to, čo sa im na tom azda nepáči.

poďakovanie

(Kristína, 30. 12. 2011 17:29)

Veľká vďaka za toto dielo,je prekrásne,vždy si ho rada prezerám a spomínam,ďakujem.

Re : Hodnotný prínos

(R. Pellionis, 2. 6. 2009 10:20)

Milá pani Sonya Peltzner, ďakujem Vám za pekný záver. Cením si to!

Hodnotny prinos.........

(Sonya Peltzner, 1. 6. 2009 20:53)

"Ked sa raz pozreme spat na svoj zivot, zbadame, ze momenty,ktore vynikaju nad vsetky ostatne, su prave tie chvile, ktore sme venovali praci pre druhych".

HENRY DRUMMOND