Choď na obsah Choď na menu
 


                                     VI. b. časť.

              PRECHÁDZKA DOBŠINOU - pokračovanie    na ul. Tureckú, Hronskú, Kúpeľnú,Novú.

 

     Skončili sme v predošlej časti na ul. Zimnej, odkiaľ sa pokračovaním dostaneme či už na ulicu Cintorínsku a potom ďalej na cintorín.

Cintorínska ulica

     Cintorínska ulica v súčasnosti. Foto : Vlado Václavík

Dobová maľba, Cintorínska ulica z fotoalbumu pána Stehla

Historická maľba Cintorínskej ulice, z fotoalbumu pána Stehla. V pravo domček, ktorý existuje aj v súčasnosti, je už vlastne na ulici Tureckej. Niekedy v minulosti to ešte stále považovali za ulicu Zimnú a aj súčasní obyvatelia, od tohto menovaného domčeka až po nasledujúci most cez Dobšinský potok,  hoci sídlia na ul. Tureckej, cítia sa ako zimnouličania. 

Pokiaľ nejdeme na cintorín pokračujeme z ulice Zimnej na Tureckú, ktorá sa na krátkom úseku spája hneď s hlavnou ulicou, v minulosti nazývanou Letnou a v súčasnosti premenovaná na ul. SNP.

Dobšiná, ul. Letná, t.č. ul.SNP

Hore na fotografii vidíme v pozadí vrch Vincovku. Nachádzame sa už  takmer na konci hlavnej ulice, teda na SNP. V ľavo sa odbočuje na Tureckú, smerom ku cintorínu. 

      Pre porovnanie  pridávam fotku z rokov 1950 z toho istého miesta, ako si pamätám tieto miesta z detstva. Vrch Bindzóg - Vincovka v tom čase ešte nebol tak zarastený lesom.

Dobšiná, ul. Letná, t.č. ul.SNP, pred r. 1950

    Takto vyzerala ul. Letná v mojom detstve okolo roku 1950. Nech sa na mňa čitateľ nebude preto hnevať, že túto hlavnú ulicu vo svojom ďalšom popise budem menovať tak, ako boli zvyknutí starí dobšinčania, teda ulica Letná. Nie je to ignorácia z mojej strany, ale zvyk a úcta ku predkom. Po stáročia sa táto ulica takto nazývala Sommer Gasse, v preklade  Letná ulica.

     Ako som spomínal, z Letnej ulice sa v ľavo dostaneme opätovne na ulicu Tureckú, kde zasa pripájam fotku tejto ulice ako si ju pamätám zo svojho detstva.

  Domy na Tureckej ulici, dobová fotografia asi pred r. 1950

      Takýto charakter v rokoch 1950, mali domčeky najmä v okrajových častiach mesta. Týkalo sa to hlavne ulice Zimnej a Tureckej, ale aj Jarkovej, kde je t.č. sídlisko Rozkvet. Z ulice Tureckej sa taktiež môžeme dostať na cintorín a  ku domu smútku.

      Z cintorína aspoň z diaľky nahliadnime na ulice Záhradnú, Severnú a Mierovú.

Pohľad z cintorína na ulice Severná a Mierová 20.9.07

Je to vlastne časť mesta, kde je najnovšia prístavba mesta na vrchu RIK. Do tejto časti sa dostaneme tak, že sa vrátime z cintorína na ul. Tureckú, pokračujeme hornou časťou Letnej a dostaneme sa na križovatku ulíc Letná, Nová, Záhradná a Hronská. My však budeme pokračovať smerom ku futbalovému štadiónu, t.j. po ulici Hronskej. Na tejto ulici je známe pohostinstvo "Na Bujaku", kde dávnejšie ešte asi tak do rokov 1955 vedľa pohostinstva boli vybudované stajne, kde chovali plemených bujakov. Ako decká, sme tam mávali " podívanú" na pripúšťanie kráv. Nasledujúce fotografie ulice Hronskej sú práve z týchto miest. 

  Hronská ulica

Hronská ulica

                          Foto : Vlado Václavík

Nasledujúce zábery z ulice Hronskej charakterizujú túto ulicu, ako končiace mesto zástavbou na hornom konci.   

Pohľad na hornú časť ulice Hronskej 20.9.07

Táto časť Hronskej je  pod futbalovým ihriskom . A nasledujúca snímka je úplne tesne pod futbalovým ihriskom.

 Hronská ulica tesne pod štadiónom 20.9.07

Na záver tejto ulice sa ešte podívame z jej úplného konca a na ďalšom snímku je vlastne záber z horného konca mesta nad ul. Hronskou.

 Hronská ulica. Na konci tejto ulice.

Na konci mesta nad ulicou Hronskou

    Doposiaľ sme sa teda dostali z dolného konca mesta na horný, hoci sme vynechali niekoľko bočných uličiek. Neprešli sme zatiaľ ulicou Letnou, Novou a Kúpeľnou.  V budúcnosti sa možno ešte vrátim na ulice Záhradnú, Partizánsku, Lesnú, Severnú a Mierovú. Z týchto ulíc však nemám ešte k dispozícii žiadne zábery. Vráťme sa teda na križovatku ulíc Hronskej, Záhradnej, Letnej a Novej, po ktorej, Novej ulici  budeme pokračovať zasa dole mestom.

Nová ulica

Tu je pohľad na Novú ulicu z horného konca od Vl. Václavíka.

     Nová ulica vznikla až po vybudovaní ulíc Letnej, Zimnej, Jarkovej v dávnej minulosti. Starí osadníci bulineri ju nazývali " Nája Cájl " v preklade nový rad domov v slovenčine to bolo prevzaté ako Nová ulica. Boli tu v minulosi horšie podmienky pre výstavbu ako som počul z rozprávania starých rodičov a potrebovalo to veľa povrchových úprav najmä v spodnej časti ulice, kde mali byť mokrade.

Nová ulica smerom ku Kúpeľnej

                           Foto: Vlado Václavík 

      Na Novej ulici začala ako prvá výstavba viacposchodových domov v rokoch 60-tich minulého storočia a tak si vlastne zachovala svoj prívlastok ako Nová ulica.Vidíme to na hornom zábere, ako aj na nasledujúcom.

Nová ulica v jej strednej časti

Na tomto zábere je stredná časť Novej ulice, kde práve v ľavej časti mali byť mokrade, pravdpodobne z potoka, ktorý tečie z Grindla, z Kúpeľnej ulice, do ktorej sa dostaneme práve z týchto miest na Novej ulici. Odskočíme teda na skok aj do tejto Kúpeľnej ulice. 

Kúpeľná ulica

Tu je čiastočný pohľad na ul. Kúpeľnú. V ľavej časti za porastom, kde vidno budovu s vežičkou  sa nachádzali niekedy kúpele. Úplne v pozadí vidieť budovu odstavenej banskej továrne  AZBEST.

     Ďalšou historickou pamiatkou, ktorá sa nachádza v Dobšinej je Ruffinyiho vila, ktorá je práve na tejto ulici. 

Ruffinyiho vila

Vybudoval ju okolo roku 1870 Eugen Ruffinyi, objaviteľ Dobšinskej ľadovej jaskyne. Žiaľ táto vila chátra. Sú tomu na vine viaceré príčiny, ktoré nechcem na tomto mieste rozoberať. Viem si živo predstaviť, že raz v tejto v budúcnosti rekonštruovanej vile, bude múzeum na počesť objaviteľov ľadovej jaskyne s historickou expozíciou o jej objaviteľoch, ako aj o celej histórii Dobšinskej ľadovej jaskyne. 

     Na záver tejto prechádzky sa ešte vrátime pohľadom na Novú ulicu v jej úplne spodnej časti. 

     Nová ulica

                                Foto : Vlado Václavík

V pozadí na fotografii je vrch Čierna hora. Je to fotené už z ulice Hnileckej,odkiaľ sa zasa vrátime v ďalšej časti na ulicu Letnú. 

 

Náhľad fotografií zo zložky Dobšiná - sprievodca mestom a okolím

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re : Pozdrav

(Rudolf Pellionis, 30. 6. 2011 10:48)

Kristínka, ďakujem za veľmi milý komentár. Pozdravuje Rudo.

Pozdrav

(Kristína, 24. 6. 2011 20:03)

Nádherná prechádzka po ulici môjho detstva,aj ostatných,pri týchto fotografiách sú spomienky také živé,že znovu vidím susedov,známych , ešte i psov.Mám pred sebou naše staré fotografie a vysvetľujem deťom kde to bolo fotené.Krásne večery vďaka Vám.Pozdravujem a prajem veľa síl pri Vašej tak vďačnej práci.

Re : vila

(R. Pellionis , 31. 5. 2009 15:19)

Vlado vďaka za nakuknutie, si prvá lastovička, čo píše na tieto stránky. Má to ešte slabú návštevnosť, ale časom sa to azda podda. Je to fakt škoda, že vila je v takom stave, v akom je.

vila

(Vlado, 28. 5. 2009 0:14)

táto budova dnes patrí súkromnej osobe a preto mesto nemá na ňu dosah, je to obrovská škoda a strata pre mesto.