Choď na obsah Choď na menu
 


Fábry Pál - maľby Dobšinej

Fábry Pál pravdepodobne sa narodil v Dobšinej, okolo roku 1900. Tu mu žili rodičia.  Otec bol banským inžinierom. Pavol pôsobil ako stavebný projektant v Budapešti. Žil v Monore, blízko Budapešti. V 60 – tych rokoch 20. stor. nakreslil v Dobšinej desiatky kresieb ceruzou a tušom, tiež kolorované. Tieto majú historickú hodnotu z pohľadu stavebného vývoja budov v Dobšinej.

Boli by sme veľmi radi, keby sa nám  ozvali príbuzní Fábryho Pála a poskytli nám niektoré údaje o jeho živote, pretože mnohé údaje o  tomto významnom maliarovi pre Dobšinú nám chýbajú.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re : Fábry Pali bácsi

(Rudolf Pellionis , 30. 1. 2012 11:44)

Je veľmi milé dozvedieť sa vôbec niečo o maliarovi Pál Fabry. Cením si veľmi fotku od Márie Fejérovej a dúfam, že sa mi to s jej zvolením podarí tu uverejniť. Jedná sa o karikatúru samotného autora Fabryho, ktorú venoval mamke Márii Fejérovej.

Fábry Pali bácsi

(Mária Fejérová, 26. 1. 2012 15:50)

Bolo obdobie, keď pravidelne,v lete, chodieval do Dobšinej. Veľmi často bol u nás hosťom a s oteckom viedli spolu dlhé rozhovory.
Mám jeho karikatúru - autoportrét - je to už fotené, asi 10 x 10 cm. Ak sa mi podarí, príležitostne odfotím a pošlem mailom.
Viem, že vyznával domy v tvare hniezda a mal rád izby bez rohov ukončené v oblúkoch. Patrí medzi moje spomienky na detstvo.

Srdecna vdaka.

(Sonya Peltzner, 15. 12. 2010 7:23)

Povazujem to, za krasny darcek pod stromcek.